Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо креирање, бришење и повторна употреба на брзи делови (autotext) во Outlook

Кога компонирате пораки, може да најдете честопати да пишувате одредени фрази повеќепати. Со функцијата за брзи делови, можете брзо да компонирате е-пошта без да повторувате одредени фрази одново и одново. Kutools за автоматски текстуален панел на Outlook ја подобрува оваа функција со наведување на сите брзи делови (autotext) и брзи делови на делови во изграден панел и ви овозможува повторно да користите некој брз дел или автотекст само со едно кликнување.

Брзо креирајте избор како AutoText (брз дел)

Избришете го постоечкиот AutoText (брзи делови)

Брзо внесете AutoText (брзи делови) во телото на пораката

Избришете категорија на AutoText

Помести го панелот за автоматски текст

Прилагодете ја големината на панелот за автоматски текст

Увоз и извоз Автотекст (брзи делови)

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Кликнете на Kutools> панелот во прозорецот за порака. Погледнете го снимениот екран:

Kutools за Outlook: Со повеќе од 20 практични додатоци на Outlook, слободно може да се обидете без ограничување во 45 денови. Прочитај повеќе Сега бесплатно

снимен автотекст 1

Панелот Auto Text ќе излезе на десната страна веднаш штом ќе кликнете на Пане копчето во лента во прозорецот за пораки. Погледнете го снимениот екран:


Брзо креирајте избор како AutoText (брз дел)

1. Одберете ја содржината што ќе ја зачувате како Автотекст во телото на пораката.

2. Кликнете на копчето на врвот на панелот за автоматски текст.

3. Во појавувањето на New AutoText дијалог прозорецот,

(1) Внесете име за новиот AutoText во име: кутија;

(2) Кликнете на категорија: поле, и наведете ја категоријата за новиот AutoText од паѓачката листа. Можете директно да креирате нова категорија со кликање Нова категорија копчето и потоа додавајќи го името на вашата категорија.

(3) Кликнете на Додај копче.


Избришете го постоечкиот AutoText (брзи делови)

1. Во прозорецот Auto Text, прво кликнете за да ја изберете категоријата што ќе ја избрише AutoText, а потоа кликнете за да го одберете AutoText за да ја прикажете паѓачката икона како што е прикажано подолу.

2. клик Избришете од паѓачката листа. Погледнете го екранот:

3. Во никнуваат Kutools за Outlook дијалог прозорецот, само кликнете на OK копче.

Забелешка: Можете да ги избришете сите автоматски текст записи истовремено со кликање на Избриши ги сите во паѓачката листа. И преименувајте го внесот на AutoText како што ви треба со Преименувате функцијата во паѓачката листа. Погледнете го екранот:


Брзо внесете AutoText (брзи делови) во телото на пораката

1. Поставете го курсорот во телото за пораки каде што ќе го вметнете AutoText.

2. Во прозорецот Auto Text, прво кликнете за да ја одберете категоријата во која автотекстот ќе вметнете припаѓа, и потоа кликнете на AutoText записот за да директно вметнете во е-поштата.

Белешки:

Можете да го внесете записот за автотекст како Богата текст, Обичен текст or Слика како што ви треба со избирање на било кој од нив во паѓачката листа на внесувањето на AuoText. Погледнете го екранот:

2. Можете исто така да вметнете AutoText со двоен клик во неа во окното Auto Text.


Помести го панелот за автоматски текст

1. Во прозорецот Auto Text, кликнете на стрелката покрај копчето Затвори, а потоа кликнете на Се движат од паѓачката листа. Погледнете го снимениот екран:

2. Потоа курсорот станува крст, и можете да го преместите панелот Auto Text до каде било во тековниот прозорец за порака.


Прилагодете ја големината на панелот за автоматски текст

1. Во прозорецот Auto Text, кликнете на стрелката покрај копчето Затвори, а потоа кликнете на големина од паѓачката листа.

2. Потоа курсорот станува or , можете да го повлечете курсорот за да ја прилагодите големината на прозорецот за автоматски текст лесно.


Избришете категорија на автоматски текст

1. Кликнете за да ја изберете категоријата што ќе ја избришете во Панелот за автоматски текст.

2. Кликнете на копчето на крајот од избраната категорија.

3. Во исчекување Kutools за Outlook дијалог прозорецот, кликнете на OK копче.

Забелешка: Не е задолжително покажи лебдечки преглед на AutoText entery, покажи преглед во листата AutoText како и прикажи ги иконите пред внес на AutoText како прикажано подолу скриншот.


Демо: создавање, повторна употреба и бришење на брзи делови (autotext) во Outlook

Совет: Во ова видео, Kutools јазичето се додава од Kutools за Outlook. Ако ви треба, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.