Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстрани ги сите макроа од документ во Word

Можеме редовно да снимаме макроа или да користиме макроа во документите, или да примаме датотеки што содржат кодови. Макроата ни помага да работиме полесно и побрзо. Сепак, понекогаш макро грешки, предупредувачки вирус и забавување на документите се толку досадни што можеби ќе сакате да ги избришете. Kutools за Word"S Отстрани ги сите макроа алатка лесно може да ги избрише сите макроа од целиот документ одеднаш.

Дури и ако имате малку познавања за макроата и VBA-кодовите во Word, можете брзо да ги отстраните сите макроа во тековниот документ веднаш со Отстрани ги сите макроа.

Отстранете ги сите макроа од Word документ

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меур Кликнете Kutools > Отстрани > Отстрани ги сите макроа. Погледнете го екранот:

шут ги отстрани сите макроа 1


Белешки:

1. Оваа алатка бара од корисниците да ги проверат "Доверба пристап до VBA проект модел"Во Центар за доверба.

2. Оваа алатка само ги отстранува сите макроа што се користат во документот, но не може да ги отстрани сите макроа кои се наоѓаат во Word Шаблонот.


стрела сино десен меур Брзо отстранете ги сите макроа од Word документ

Да претпоставиме дека имате документ кој содржи повеќе макроа како што е прикажано на екранот подолу. Можете да кликнете на Макроа копчето под Види табот или Инвеститорот tab за да ги видите сите макроа на документот. Постојат три макроа како што е прикажано во екранот подолу: killTheHyperlinksInAllOpenDocuments, ResizeAllImages, и SplitIntoPages.

1. Поставете го курсорот на документот што сакате да го избришете макроата, а потоа примени ја алатката со кликање Kutools > Отстрани> Отстрани ги сите макроа.

2. Ќе ги отстрани сите макроа од тековниот документ. Погледнете го екранот:

3. Потоа вратете се на Макроа дијалогот под Види табот или Инвеститорот tab повторно, ќе дознаете дека сите три макроа се отстранети од тековниот документ. Погледнете го екранот:


стрела сино десен меур Поврзани функции


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.