Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо пренесување на податоци во редови и колони на табела во Word

Ако треба да ги транспонирате податоците од редови до колони или обратно, треба да ја копирате табелата во работниот лист на Excel и да ја користите специјалната функција за залепване за да ја транспортирате табелата, а потоа поставете ја транспонираната табела назад во Word. Еве, јас воведам корисна алатка за додавање - Kutools за Word, нејзиниот Транспонирај табела алатка може да се справи со оваа работа со два клика.


Примена на табелата за трансфер со кликнување на Kutools Plus> Транспонирање на табелата.
снимен транспондерирање маса 1

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Пренесување на податоци во редови и колони на табела

1. Поставете го курсорот на табелата што сакате да ја пренесете податоците од редови до колони, кликнете Kutools More > Транспонирај табела.
снимен транспондерирање маса 2

2. А Kutools за Word дијалогот се појавува:

Кликнете Да, оригиналната табела ќе биде покриена директно со транспонираната;

Кликнете Не, транспонираната табела ќе биде креирана под оригиналната;
снимен транспондерирање маса 3

Тогаш редовите и колоните во избраната табела се транспонирани.
снимен транспондерирање маса 4

Забелешки:

1. Оваа функција работи еднаш на една табела.

2. Оваа функција ќе го задржи форматирањето на табелата по транспозицијата.Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.