Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Office Tab: Отворање, зачувување и затворање група на документи

Со Office Tab, можете да додадете зачуван документ во група и да користите група за управување со документи или датотеки во апликациите на Microsoft Office. Совет: Никогаш не е зачуван документ не може да се додаде во група.

Која е разликата помеѓу Омилени зборови и Омилени канцеларии?

Додајте зачуван документ или датотека во група

Отворете повеќе документи или датотеки со табулаторот Office

Примена на операција за зачувување на повеќе документи или датотеки

Затворете ги сите документи или датотеки од група

Додајте датотеки од папка во група

Додајте ги сите отворени документи / датотеки во група


Која е разликата помеѓу групата "Омилени зборови" и групата "Омилени" на Office?

Пред да ви кажам како да додадете зачуван документ или датотека во група во апликациите на Microsoft Office со Office Tab, сакам да ве известам дека постојат 2 типови на Омилени група во табулаторот Office, како што е прикажано во екранот подолу.

doc група 1

Во апликацијата Microsoft Word, ќе имате Омилени зборови и Омилени канцеларии. Која е разликата помеѓу Омилени зборови и Омилени канцеларии? Ако додадете зачуван документ или датотека во Омилени зборови група, на Омилени зборови групата е видлива и достапна само во Word апликација. Ако додадете зачуван документ или датотека во Омилени канцеларии група, на Омилени канцеларии групата е видлива и достапна во сите Office апликации кои имаат поддршка за Office Tab. На пример, имам 2 зачувани документи (Документ А и Документ Б) отворен во Word, и јас го додавам Документ А во Омилени зборови група (Збор) и додадете Документ Б во Омилени канцеларии група (канцеларија) во Word како што е прикажано во подолу слики од екранот.

Документ Лоцирање во Word Омилена група (Word):

doc група 2

Пронаоѓање документ Б во Office Favorites (група):

doc група 3

Како што е прикажано во горните слики од екранот, и двете Омилени зборови група (Збор) И Омилени канцеларии група (канцеларија) е видлива и достапна во Word апликацијата. Но, ако ја отворите апликацијата Excel, ќе ја видите само Омилени канцеларии група (канцеларија) во него како што е прикажано во скриншот подолу. Ако кликнете на Документ Б или кликнете на Отвори ја оваа група команда во Омилени канцеларии група (канцеларија) во Excel, тој директно ќе го отвори документот во Word апликација.

Само групата Омилени канцеларија (Office) е видлива и достапна во Excel:

doc група 4


Додајте зачуван документ или датотека во група

Можете брзо да додадете зачуван документ или датотека во група, на следниов начин:

1. клик Канцеларија јазиче > Додадете во омилени > Додај во Омилени зборови на Word or Додај во канцеларија Омилени.

doc група 5

2. Во скокачките прозорци, ве молиме изберете група што сакате да ја додадете или создадете нова група за да додадете.

3. Можете исто така да додадете зачуван документ или датотека во група во Канцеларијата 2003, 2007 и 2010 со десен-клик на табот и изберете Додај во Омилени зборови на Word or Додај во канцеларија Омилени команда како што е прикажано во екранот подолу.

doc група 6


Отворете повеќе документи или датотеки со табулаторот Office

Ако претходно сте додале повеќе документи или датотеки во група, можете брзо да отворите повеќе документи или датотеки одеднаш.

1. Ве молиме кликнете Канцеларија јазиче > (кликнување на групата што сакате да ја отворите)> Отворете ја оваа група како што е прикажано во екранот подолу.

doc група 7

2. Ќе видите дека сите документи или датотеки од групата ќе бидат отворени како што е прикажано на екранот подолу.

doc група 8


Примена на операција за зачувување на повеќе документи или датотеки

Ако повеќекратни документи или датотеки во групата се изменети и сакате брзо да ги зачувате сите нив, можете брзо да ја примените операцијата за зачувување на сите овие повеќе документи на следниов начин:

1. клик Канцеларија јазиче > кликнете на групата што сакате да ја примените операцијата за зачувување > Зачувај ја оваа група како што е прикажано во екранот подолу.

doc група 9

Забелешка: Сите документи или датотеки од групата ќе бидат зачувани!


Затворете ги сите документи или датотеки од група

Ако документите или датотеките се додадени во група, можете брзо да ги затворите сите отворени документи или датотеки од групата на следниов начин:

На пример, на Документ А и Документ Б е додаден во Збор група како што е прикажано во скриншот подолу, и тие се отворени во Word.

doc група 10

По кликнување Затворете ја оваа група команда, на Документ А и Документ Б ќе бидат затворени, ве молиме видете подолу скриншот.

doc група 10
doc група 11

Додајте ги сите отворени документи / датотеки во група

Можете да ги додадете сите отворени документи во група со кликање Канцеларија јазиче >(со кликнување на групата што сакате да ја додадете) > Додај ги сите во оваа група.

doc група 12
док стрелка надолу
doc група 13

Додајте датотеки од папка во група

Можете да додавате затворени датотеки од папка во саканата група

1.Кликни Канцеларија јазиче > (со кликнување на групата што сакате да ја додадете) > Додади датотеки во оваа група.
doc група 14

2. Во пукањето Отворено дијалог, одберете ги датотеките што сакате да ги додадете во групата од папка, кликнете Отворено, а избраните датотеки се додадени во групата.

doc група 15
док стрелка надолу
doc група 16

Користење на јазичиња во апликациите на Microsoft Office како Firefox, Chrome и IE 10!

Бесплатен пробен период во 30 дена| Набавка сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.