Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të konvertohet në mes të romanit dhe numrit arab në Excel?

Nëse keni një listë të numrave arabë të cilët duhet të konvertohen në numra romakë në fletën tuaj të punës ose anasjelltas, si në vijim të paraqitur në ekran, a keni ndonjë ide të mirë për t'u marrë me këtë problem?

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

Convert numrat arabisht në numrat romak me formulë

Convert numrat romak në numrat arabisht me formulë

Konvertimi midis numrave arabë dhe numrave romakë me Kutools për Excel


Konvertimi ndërmjet numrit romak dhe numrit arabik:

me Kutools për Excel's Konvertimi midis romanit dhe numrit shërbimeve, ju mund të konvertojë numrat në numrat romakë dhe anasjelltas shpejt dhe me lehtësi.

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!Nëse doni të konvertojë numrat arabisht në numrat romak, ekziston një funksion i ndërtuar - ROMAN mund t'ju ndihmojnë për ta zgjidhur atë.

1. Për shembull, në kutinë tuaj të të dhënave, C1, futni këtë formulë = ROMAN (A2), (A2 ka të dhënat që dëshironi të përdorni për të kthyer në numrin romak, mund ta ndryshoni atë sipas nevojës tuaj) shih screenshot:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

2. Pastaj tërhiqni trajtimin e mbushur mbi qelizat që dëshironi të aplikoni këtë formulë dhe do të merrni numrat relativë romakë të numrave arabë. Shih screenshot:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

shënim: Kjo formulë zbatohet në numrin nga 1 në 3999, nëse numri është më i madh se 4000, ai do të kthejë një vlerë gabimi.


Është e lehtë për ju që të shndërroni numrat arabë në numrat romanë me funksionin ROMAN, por nëse keni nevojë për të kthyer numrat roman në numrat arabë, duhet të përdorni formulën e mëposhtme të gjatë.

1. Kopjoni dhe ngjisni këtë formulë:

=MATCH(C2,INDEX(ROMAN(ROW(INDIRECT("1:4000"))),0),0) në një qelizë bosh përveç qelizës tuaj të të dhënave, (C2 përmban të dhënat që dëshironi të konvertohet në numrin arab, ju mund ta ndryshoni atë sipas nevojës tuaj) shih screenshot:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

2. Pastaj tërhiqni trajtimin e mbushjes në vargun tuaj që dëshironi të aplikoni këtë formulë dhe të gjitha numrat romak janë konvertuar në numrat përkatës arabë.

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1


Në Excel, keni nevojë për forma të ndryshme për të konvertuar në numrat arabë dhe numrat romanë, mund të jetë e vështirë për ne që t'i kujtojmë këto formula. Këtu është një tjetër mjet i dobishëm -Kutools për Excel, Me saj Konvertimi midis romanit dhe numrit shërbimeve, kjo detyrë do të përfundojë në një kohë të shkurtër.

Kutools për Excel : me më shumë se 300 shtojca të dobishme të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

Pas instalimit Kutools për Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Përzgjidhni numrat arabë që duhet të konvertohen në numra romakë.

2. Pastaj kliko Kutools > përmbajtje > Konvertimi midis romanit dhe numrit, shihni screenshot:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

3. në Konvertimi midis romanit dhe numrit kutinë e dialogut, ju lutemi zgjidhni Numri i romanit nën operacion, dhe ju mund t'i shikoni rezultatet në Preview pane, shihni screenshot:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

4. Pastaj kliko OK or Aplikoni button, numrat arabë do të konvertohen në numra romak në të njëjtën kohë.

shënim: Nëse doni të konvertojë numrat romak në numrat arabë, ju vetëm duhet të zgjidhni Romak në numër Konvertimi midis romanit dhe numrit kuti dialogu.

Kliko për të ditur më shumë detaje rreth kësaj Konvertimi midis funksionit Roman dhe Numrit.

Shkarko dhe gjykim falas Kutools për Excel Tani!


Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    kumar k · 3 years ago
    How to convert between roman number and Arabic number in Excel?