Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të mbledhim të njëjtën qelizë në fletë të shumëfishta në Excel?

Nëse keni një libër pune dhe doni të shumoni vlerat në të njëjtën qelizë, si A2 në çdo fletë pune, si mund ta zgjidhni atë? Ndoshta ju mund t'i kopjoni në një kolonë, pastaj t'i përmbledhni ato. Por nëse ka fletë të shumëfishta në librin e punës, kjo metodë do të jetë e lodhshme. Tani unë mund të prezantoj disa mënyra të shpejta për ju që të shumoni shumë qeliza të njëjta në çdo fletë në Excel.

Shuma të njëjtën qelizë në fletë të shumëfishta me formulë

Shuma të njëjtën qelizë në fletë të shumëfishta me Kutools për Excel


shigjetë flluskë e djathtë blu Shuma të njëjtën qelizë në fletë të shumëfishta me formulë


Për fat të mirë, ekziston një formulë që mund t'ju ndihmojë të përmbledhni shpejt vlerat në të njëjtat qeliza në çdo fletë.

Përzgjidhni një qelizë bosh që dëshironi të merrni rezultatin llogaritës dhe pastaj shtypni këtë formulë = SUM (Sheet1:! Sheet7 A2) në të, dhe shtypni butonin Enter. Tani rezultati do të bëhet në qelizën e përzgjedhur.

Këshillë:

1. Në formulën e mësipërme, Sheet1: Sheet7 tregon nga fleta 1 në fletën 7 në librin e punës, mund t'i ndryshoni ato sipas nevojës.

2. Nëse të dhënat origjinale ndryshohen, rezultati ndryshohet gjithashtu.

3. Formula e mësipërme mund të përmbledhë të njëjtën qelizë në të gjitha fletët e punës, nëse vetëm duhet të përmbledhim të njëjtën qelizë në pjesë të fletëve të punës, mund ta përdorni këtë formulë =SUM(Sheet1!A2,Sheet2!A2,Sheet5!A2,Sheet7!A2) (Ju duhet të shtypni presje për të ndarë fletët).

shigjetë flluskë e djathtë blu Shuma të njëjtën qelizë në fletë të shumëfishta me Kutools për Excel

me Kutools për Excel'S Kombinoj funksion, jo vetëm që mund të mbledhë të njëjtat qeliza nëpër të gjitha fletët e punës në një libër pune, gjithashtu mund të mbledhë të njëjtën qelizë në disa pjesë të skedave të punës.

Kutools për Excel përfshin më shumë se mjetet e përdorshme të 300 Excel. Falas për të provuar pa asnjë kufizim në ditët e 30. Get it tani

1. click Ndërmarrje > Kombinoj. Shih screenshot:

doc-shuma-njëjtë qelizore-1

2. Në dialogun e popping, kontrolloni Konsolidojdhe llogarisni vlerën nëpër libra të punës të shumëfishta në një fletë pune opsion. Shih screenshot:

doc-shuma-njëjtë qelizore-2

3. click tjetër te ecesh perpara. Dhe zgjidhni librin e punës dhe fletët e punës që ju nevojiten Libri i punëst dhe Lista e punimeve, pastaj zgjidhni një qelizë nga Varg seksioni, pastaj kliko Gamë të njëjtë button për të zgjedhur të njëjtat qeliza në të gjitha fletët e punës të kontrolluara. Shih screenshot:

doc-shuma-njëjtë qelizore-3

4. click Fund. Pastaj do të krijohet një libër pune i ri për të treguar rezultatin përmbledhës. Shih screenshot:

doc-shuma-njëjtë qelizore-4

Bakshish: Do të dalë një dialog që ju kërkon të ruani skenarin, mund ta kontrolloni po or jo si nevojën tuaj.

doc-shuma-njëjtë qelizore-5

Kliko këtu për më shumë informacion mbi funksionin Kombinoje.Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Gwen · 1 months ago
  The instructions are correct, however you need to replace "Sheet1" and "Sheet7" with the first and last tab names you want in your calculation. Example - Your data is in cell A2 and your tabs are named Jan, Feb, Mar, etc through Dec. Your formula would look like this: =SUM(JAN:DEC!A2).
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Joy · 1 months ago
  Your formula =SUM(Sheet1:Sheet7!A2) doesn't work. I've renamed my sheets for the purpose of the form, so I am not sure if that is affecting the formula, but I've typed in the formula as you have it written and it isn't working for me. I have to manually add each cell.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Maureen · 8 months ago
  I am having the same problem Windows Excel 2007 yet I did this a few years back?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ghouse · 1 years ago
  its not working windows 2007