Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të nxjerrim tekstin bazuar në ngjyrën e shkronjave nga një qelizë në Excel?

Nëse keni një listë të të dhënave me disa tekst të kuq në secilën qelizë në Excel siç tregohet si më poshtë, dhe ae dini se si ta nxjerrni vetëm tekstin e kuq? Tani unë do të prezantoj një mënyrë të shpejtë për të zgjidhur misterin që nxjerr tekstin bazuar në ngjyrën e shkronjave nga një qelizë në Excel.

doc-ekstrakt-text-color-1

Ekstraktoni tekstin bazuar në ngjyrën e shkronjave nga secila qelizë


shigjetë flluskë e djathtë blu Ekstraktoni tekstin bazuar në ngjyrën e shkronjave nga secila qelizë


Në Excel, vetëm mund ta përdorni funksionin e përcaktuar për nxjerrjen e tekstit bazuar në ngjyrën e shkronjave.

1. shtyp Alt + F11 çelësat së bashku për të hapur dritaren e Microsoft Visual Basic për Aplikime.

2. click Fut > Modulet dhe kopjoni kodin e mëposhtëm VBA në dritaren e popped out.

VBA: Ekstraktoni tekstin bazuar në ngjyrën e shkronjave

Function GetColorText(pRange As Range) As String
	'Updateby20141105
	Dim xOut As String
	Dim xValue As String
	Dim i As Long
	xValue = pRange.Text

	For i = 1 To VBA.Len(xValue)

		If pRange.Characters(i, 1).Font.Color = vbRed Then
			xOut = xOut & VBA.Mid(xValue, i, 1)
		End If

	Next

	GetColorText = xOut
End Function

3. Pastaj ruani dhe mbyllni dialogun dhe zgjidhni një qelizë të bllokuar pranë listës së të dhënave, shtypni këtë formulë = GetColorText (A1) (A1 tregon qelizën që dëshironi të nxjerrni tekstin), shtypni Shkruani kyç për të marrë tekstin e nevojshëm, pastaj tërhiqni trajtimin automatik të plotësoni formulën në rangun që dëshironi.

Tani mund të shihni të gjitha tekstet e kuqe janë nxjerrë.

doc-ekstrakt-text-color-2

Bakshish: Në kodin e mësipërm VBA, nëse keni nevojë të nxjerrni tekstin e zi nga qelizat, mund të ndryshoni emrin e ngjyrës Ngjyra = vbRed Color = vbBlack.


Artikuj relative:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  prudwi · 2 months ago
  The code works well if the red strings are continuous. In case they are separated in the source cell, they are glued to each other in output cell. I mean there is no space in the output if the red text strings are away from each other. Can you please provide a solution for this?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Kazam Raza · 2 months ago
  thanks, very interesting code.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Roberto · 3 months ago
  dimenticavo io ho Excel 2010
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Roberto · 3 months ago
  Buonasera, grazie mille un'ottima funzione. Però ho un problema, quando val nel foglio ed inserisco es. = GetColorText (A1) mi restituisce il valore giusto però come riavvio il file mi da errore #VALORE!, se poi clicco 2 volte sopra mi da il valore corretto e così via. che posso fare?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  JM · 1 years ago
  Hey, Thanks for the Tip. Works great with Red and Black.
  What if I want to parse "Purple"? changing it vbPurple does not work.
  Thanks