Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të gjeni vlerën më të lartë dhe kthimin e vlerave qelizore ngjitur në Excel?

doc-get-biggest-lidhur-vlera-1 1

Nëse keni një gamë të të dhënave si në vijim, shihni tani, ju doni të gjeni vlerën më të madhe në kolonën A dhe merrni përmbajtjen e saj të ngushtë qelizore në kolonën B. Në Excel, ju mund të merreni me këtë problem me disa formula.

Gjeni vlerën më të lartë dhe ktheni vlerën e qelizës ngjitur me formula

Gjeni dhe përzgjidhni vlerën më të lartë dhe ktheni vlerën e qelizës ngjitur me Kutools për Excel


Gjeni dhe përzgjidhni vlerën më të madhe në një kolonë dhe ktheni të dhënat përkatëse:

me Kutools për Excel'S Zgjidh Cells me Max & Min Value ju mund të zgjidhni shpejt numrin më të madh ose më të vogël në një kolonë ose një distancë si ju nevojitet.

doc-get-biggest-lidhur-vlera-7 7


shigjetë flluskë e djathtë blu Gjeni vlerën më të lartë dhe ktheni vlerën e qelizës ngjitur me formula


Për shembull merrni të dhënat e mësipërme, për të marrë vlerën më të madhe të të dhënave përkatëse, mund të përdorni formulat e mëposhtme:

Ju lutemi shkruani këtë formulë: = VLOOKUP (MAX ($ A $ 2: $ A $ 11), $ A $ 2: $ B $ 11, 2, FALSE) në një qelizë të bardhë që ju nevojitet, dhe pastaj shtypni Shkruani kyç për kthimin e rezultatit të saktë, shihni screenshot:

doc-get-biggest-lidhur-vlera-2 2

Shënime:

1. Në formulën e mësipërme, A2: A11 është varg i të dhënave që doni të dini vlerën më të madhe, dhe A2: B11 tregon numrin e të dhënave që keni përdorur, numrin 2 është numri i kolonës që vlera juaj e përputhur kthehet.

2. Nëse ka vlera të shumta më të mëdha në kolonën A, kjo formulë merr vlerën e parë korresponduese.

3. Me vlerën e mësipërme, vetëm mund ta ktheni vlerën e qelizës nga kolona e djathtë, nëse duhet të ktheni vlerën e cila në kolonën e majtë duhet ta përdorni këtë formulë: =INDEX(A2:A11,MATCH(MAX(B2:B11),B2:B11,0))( A2: A11 është varg i të dhënave që dëshironi të merrni vlerën relative, B2: B11 është varg i të dhënave që përmban vlerën më të madhe), dhe më pas shtypni Shkruani Celës. Ju do të merrni këtë rezultat:

doc-get-biggest-lidhur-vlera-3 3


shigjetë flluskë e djathtë blu Gjeni dhe përzgjidhni vlerën më të lartë dhe ktheni vlerën e qelizës ngjitur me Kutools për Excel

Formulat e mësipërme vetëm mund t'ju ndihmojnë të ktheni të dhënat e para korresponduese, nëse ka numrin më të madh të kopjuar, kjo nuk do të ndihmojë. Kutools për Excel's Zgjidh Cells me Max & Min Value programi mund t'ju ndihmojë të zgjidhni të gjithë numrin më të madh dhe më pas ju mund t'i shikoni lehtësisht të dhënat përkatëse të cilat janë më të mëdha se numri.

Pas instalimit Kutools për Excel, ju lutem bëni si më poshtë :( Shkarko Kutools për Excel Tani! )

Kutools për Excel : me më shumë se 300 shtojca të dobishme të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

1. Përzgjidhni kolonën e numrave që dëshironi të gjeni dhe zgjidhni vlerat më të mëdha.

2. Pastaj kliko Kutools > zgjedh > Zgjidh Cells me Max & Min Value, shihni screenshot:

doc-get-biggest-lidhur-vlera-4 4

3. në Zgjidh Cell Me Max & Min Value kutinë e dialogut, zgjidhni Vlera maksimale nga Go To seksion dhe zgjidhni Qelizë opsion në Bazë seksioni, pastaj zgjidhni Të gjitha qelizat or Vetëm qeliza e parë që dëshironi të zgjidhni vlerën më të madhe, klikoni OK, numri më i madh në kolonën A është përzgjedhur dhe më pas ju mund të merrni të dhënat përkatëse të cilat i adjanrojnë ato, shih screenshots:

doc-get-biggest-lidhur-vlera-5 5 2 doc-get-biggest-lidhur-vlera-6 6

Kliko për të shkarkuar Kutools për Excel dhe gjyqi falas Tani!


Artikuj të ngjashëm:

Si të gjeni vlerën më të lartë në një rresht dhe të riktheni header kolonë në Excel?Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Maurice · 11 months ago
  I GET #NA what am I doing wrong? Thanks
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jon · 1 years ago
  Thank you very much for sharing, I was having real trouble with this function. Of course in hindsight, it's as clear as glass!

  Thanks Again & Best Regards,

  Jon
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mary · 1 years ago
  Hello,

  I need your help. For this table:

  A B C
  2002 1 4 7
  2003 2 5 8
  2004 3 6 9


  I want that excel returns the year with the highest value for each column. For example, for column A, I want a formula that returns "2004". Can you, please, help me?


  Thanks!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Viet · 1 years ago
  any way we can find the minimum of the cells selected and return the value in the cell adjacent. kutools only allow for data range selection.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   skyyang · 1 years ago
   Hi, Viet,

   As you said, the Kutools only can select the max or min values in selection.
   To find the minimum value and return the data in adjacent cell, you just need to apply the following formula:
   =INDEX(A2:A11,MATCH(MIN(B2:B11),B2:B11,0)).
   Please try it, Thank you!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Damrod · 2 years ago
  Like the 2 above me already asked, how can we get multiple values if there are multiple max ones?
  For example, you have 2 items in a list of 100 items that are both 92% and the rest is below that, how does one get both items with that percentage instead of just one?