Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të nxjerrni të dhëna nga grafiku ose grafiku në Excel?

doc-ekstrakt-chart-dhënave-1
Në Excel, zakonisht përdorim tabelën për të treguar të dhënat dhe trendin për një shikim më të qartë, por nganjëherë, ndoshta tabela është një kopje dhe nuk i keni të dhënat origjinale të tabelës, siç tregohet në ekranin e mëposhtëm. Në këtë rast, mund të dëshironi të nxjerrni të dhënat nga kjo tabelë. Tani ky tutorial po flet për nxjerrjen e të dhënave nga një tabelë ose grafik.
Ekstraktoni të dhënat nga tabela me VBA

Navigation--AutoText (shtoni tabela të përdorura zakonisht në panelin e AutoText-it.then një klik për të futur atë kur keni nevojë.)

excel shtoni në mjetet për të futur tabelën e ujëvarë në çdo kohë

shigjetë flluskë e djathtë blu Ekstraktoni të dhënat nga tabela me VBA


1. Duhet të krijosh një tabelë të re dhe ta riemërtosh si ChartData. Shih screenshot:

Kutools për Excel, me më shumë se 120 funksione të dobishëm Excel, të rrisin efikasitetin e punës dhe të kursejnë kohën e punës.

doc-ekstrakt-chart-dhënave-5

2. Pastaj zgjidhni tabelën që dëshironi të nxjerrni të dhëna dhe shtypni Alt + F11 çelësat në të njëjtën kohë dhe a Microsoft Visual Basic për Aplikime dritarja shfaqet.

3. click Fut > Modulet, pastaj ngjitni kodin e VBA më poshtë në popping Modulet dritare.

VBA: Ekstraktoni të dhënat nga tabela.

Sub GetChartValues()
	'Updateby20150203
	Dim xNum As Integer
	Dim xSeries As Object
	xCount = 2
	xNum  = UBound(Application.ActiveChart.SeriesCollection(1).Values)
	Application.Worksheets("ChartData").Cells(1, 1) = "X Values"
	With Application.Worksheets("ChartData")
		.Range(.Cells(2, 1), _
		.Cells(xNum + 1, 1)) = _
		Application.Transpose(ActiveChart.SeriesCollection(1).XValues)
	End With
	For Each xSeries In Application.ActiveChart.SeriesCollection
		Application.Worksheets("ChartData").Cells(1, xCount) = xSeries.Name
		With Application.Worksheets("ChartData")
			.Range(.Cells(2, xCount), _
			.Cells(xNum + 1, xCount)) = _
			Application.WorksheetFunction.Transpose(xSeries.Values)
		End With
		xCount = xCount + 1
	Next
End Sub

4. Pastaj kliko run button për të drejtuar VBA. Shih screenshot:

doc-ekstrakt-chart-dhënave-2

Pastaj ju mund të shihni të dhënat janë nxjerrë në ChartData fletë.

doc-ekstrakt-chart-dhënave-3

Gama e Eksportit si Grafike

Kutools' Gama e Eksportit si Grafike ka për qëllim të ruajë ose të eksportojë një qelizë përzgjedhëse si formate grafike të shumta.
dokumenti i eksportit doc si foto

Këshillë:

1. Ju mund të formatoni qelizat sipas nevojës.

doc-ekstrakt-chart-dhënave-4

2. Të dhënat e tabelës së përzgjedhur nxirren në qelizën e parë të tabelës ChartData në parazgjedhje.

kushtojini vëmendje 1Nëse jeni të interesuar për këtë shtesë, shkarko 60-days trial falas.


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Astro · 1 years ago
  This doesn't appear to work for a scatter plot as it only extracts one set of "x" data. How can I amend it to extract all "x" data sets?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 1 years ago
   Sorry I did not found the solution about that.
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Carlos · 1 years ago
    i've tried with a scatter plot graph as well, but only get one line of valor.


    i need so much to find a way to extract data from scatterplot graphs.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ian · 1 years ago
  I failed to get the prices of a fund chart on my mac excel 2011 . Run time error '91' object variable or block variable not set . Don't know how to debug . Appreciate any help .
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jignesh · 1 years ago
  Very useful and perfect
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Berk · 1 years ago
  gives me values that i created chart with not all the values in range
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Leo · 2 years ago
  Amazing command, thanks a lot!

  I used it with a pivot chart and it works!