Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të plotësoj automatikisht VLOOKUP në Excel?

Funksioni VLOOKUP është i dobishëm në Excel, por kur tërheqni trajtimin automatik për të plotësuar vargun me një formulë VLOOKUP, mund të shfaqen disa gabime. Tani ky tutorial do t'ju tregojë mënyrën e duhur për të mbushur automatikisht funksionin VLOOKUP në Excel.

Automatizo VLOOKUP në Excel me referencë absolute

VLOOKUP automatikisht plotësohet në Excel me emrin e vargut


Qeliza të ndara (ndarja e një qelize në kolona të shumta në rreshta të shumëfishta bazuar në një ndarës ose gjerësi fikse.)

doc ndarë qelizë

shigjetë flluskë e djathtë blu Automatizo VLOOKUP në Excel me referencë absolute


Për shembull, mund të përdorni formulën VLOOKUP si kjo = VLOOKUP (B2, A8: B14,2), atëherë ju tërhiqni trajtimin e mbushjes automatike në një distancë që ju nevojitet, ju mund të merrni rezultate të gabuara siç tregohet në ekranin e mëposhtëm:

doc-VLOOKUP-Autofill-1
Kutools për Excel, me më shumë se 120 funksione të dobishme në Excel, rrisni efikasitetin tuaj të punës dhe kurseni kohën tuaj të punës.

Por nëse përdorni referencë absolute në vend të referencës relative në pjesën e tabelës së tabelës së formulës, rezultatet e plotësimit automatik do të jenë të sakta.

Tipi = VLOOKUP (B2, $ A $ 8: $ B $ 14,2) në qelizën që ju nevojitet dhe terhiqni trajtimin e mbushjes automatike në një distancë që ju nevojitet, do të merrni rezultatet e sakta. Shih screenshot:

doc-VLOOKUP-Autofill-2

Këshillë:

Sintaksa e sipër VLOOKUP: VLOOKUP (lookup_value, table_array, col_index_num)


shigjetë flluskë e djathtë blu VLOOKUP automatikisht plotësohet në Excel me emrin e vargut

Përveç përdorimit të referencës absolute në formulë, gjithashtu mund të përdorni emrin e vargut në vend të referencës relative në pjesën e tabelës së tabelës së formulës.

1. Zgjidhni gamën e array tabelës, pastaj shkoni te Kutia e emrit dhe lloji Marks (ose ndonjë emër që dëshironi) dhe shtypni Shkruani Celës. Shih screenshot:

doc-VLOOKUP-Autofill-3

Bakshish: Gama e tabelave është sfera që përmban kriteret që ju duhet të përdorni në funksionin VLOOKUP.

2. Në një lloj qelize këtë formulë = VLOOKUP (B2, Marks, 2), pastaj tërhiqni trajtimin e mbushjes automatike në një distancë që duhet ta zbatoni këtë formulë dhe rezultatet janë marrë në mënyrë korrekte.
doc-VLOOKUP-Autofill-4

kushtojini vëmendje 1Nëse jeni të interesuar në Kutools për Excel, shkarko 60-days trial falas.

Flip Range Vertical / Horizontal Range

me Kutools për Excel's Flip Range shërbimeve, shpejt mund t'i rrokullisni të dhënat horizontalisht ose vertikalisht sipas nevojës.
doc flipMjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Rob · 1 years ago
    Thank you! The absolute reference vs relative reference bit is going to save me hours of work.