Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të dyfishohen rreshta në bazë të vlerës së qelizës në një kolonë?

Për shembull, kam një sërë të dhënash që përmban një listë të numrave në kolonën D dhe tani, unë dua të kopjoj të gjithë rreshtat disa herë në bazë të vlerave numerike në kolonën D për të marrë rezultatin e mëposhtëm. Si mund të kopjoj rreshta të shumta në bazë të vlerave të qelizës në Excel?

doc kopjuar rreshtat nga qeliza 1

Kopjoni rreshta të shumëfishta në bazë të vlerave të qelizave me kodin VBA


shigjetë flluskë e djathtë blu Kopjoni rreshta të shumëfishta në bazë të vlerave të qelizave me kodin VBA

Për të kopjuar dhe kopjuar të gjithë rreshtat disa herë në bazë të vlerave të qelizave, kodi i mëposhtëm VBA mund t'ju ndihmojë, ju lutemi bëni si ky:

1. Mbajeni poshtë ALT + F11 çelësat për të hapur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

2. Click Fut > Modulet, dhe ngjisni kodin e mëposhtëm në Modulet Window.

Kodi VBA: Kopjoni rreshta të shumëfishta në bazë të vlerës së qelizës:

Sub CopyData()
'Updateby Extendoffice 20160922
  Dim xRow As Long
  Dim VInSertNum As Variant
  xRow = 1
  Application.ScreenUpdating = False
  Do While (Cells(xRow, "A") <> "")
    VInSertNum = Cells(xRow, "D")
    If ((VInSertNum > 1) And IsNumeric(VInSertNum)) Then
      Range(Cells(xRow, "A"), Cells(xRow, "D")).Copy
      Range(Cells(xRow + 1, "A"), Cells(xRow + VInSertNum - 1, "D")).Select
      Selection.Insert Shift:=xlDown
      xRow = xRow + VInSertNum - 1
    End If
    xRow = xRow + 1
  Loop
  Application.ScreenUpdating = False
End Sub

3. Pastaj shtypni F5 kyç për të drejtuar këtë kod, të gjithë rreshtat janë dyfishuar herë të shumëfishta në bazë të vlerës së qelizës në kolonën D siç keni nevojë.

shënim: Në kodin e mësipërm, letrën A tregon kolonën e fillimit të intervalit tuaj të të dhënave dhe letrën D është letra e kolonës që dëshironi të kopjoni rreshtat në bazë. Ju lutemi ndryshoni ato sipas nevojës tuaj.Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  KAS · 1 months ago
  Is there a way to update the module to only duplicate new data? I'm working on an ongoing document and do not want the code to duplicate data that has been previously duplicated.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Gerardo Enrique Heras Araujo · 2 months ago
  hi, for me is no working, I want to remove letters and number duplicate is possible?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Naomi · 2 months ago
  This script seems to be exactly what I need, however, when I run it I am getting an error on the line Selection.Insert Shift:=x1Down

  Any suggestions on how I fix this?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Manuel F · 2 months ago
  Thanks! it has been a great solution for all my troubles!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Leah · 3 months ago
  Hello, this worked great. However, I have a report with 1000 entries and the code stopped duplicating around entry 480. Is there something that I can add so that it completes the action on the entire report?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   skyyang · 3 months ago
   Hello, Leah,
   I have tested the code in 2000 rows, and it works well.
   Could you send your worksheet to me for testing the code?
   My email address is skyyang@extendoffice.com
   Look forward to your reply!
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Leah · 3 months ago
    Hello! I got it to work. It was an error on my side, the report had a few blank rows that were hidden that were causing the script to stop looping. It worked for my report with 8,000 rows! Thank youQ