Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të hapni dosje specifike Outlook nga Excel?

A keni provuar ndonjëherë të hapni një dosje specifike Outlook nga skedari Excel, siç është hapja e dosjes së Inbox, dosja e kontakteve ose ndonjë dosje tjetër? Ky artikull, unë do të flas për mënyrën se si të hap një dosje të dëshiruar Outlook nga libri i punës Excel.

Hap dosjen specifike Outlook nga skedari Excel me kodin VBA


Hap dosjen specifike Outlook nga skedari Excel me kodin VBA

Kodi VBA i mëposhtëm mund t'ju ndihmojë të hapni një dosje specifike Outlook nga fleta e punës në Excel, ju lutemi bëni si ky:

1. Në Excel, mbajeni ALT + F11 çelësat për të hapur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

2. Click Fut > Modulet, dhe ngjisni makroun e mëposhtëm në Dritarja e Modulit.

Kodi VBA: Hapni një dosje specifike Outlook nga skedari Excel:

Sub OpenOutlookFolder()
  Dim xOutlookApp As Outlook.Application
  Dim xNameSpace As Outlook.Namespace
  Dim xFolder As Outlook.Folder
  Dim xFolderType As OlDefaultFolders
  On Error Resume Next
  Set xOutlookApp = New Outlook.Application
  Set xNameSpace = xOutlookApp.Session
  Set xFolder = xNameSpace.GetDefaultFolder(olFolderInbox)
  xFolder.Display
  Set xFolder = Nothing
  Set xNameSpace = Nothing
  Set xOutlookApp = Nothing
  Exit Sub
End Sub

shënim: Në kodin e mësipërm, ju mund të ndryshoni InboxSet xFolder = xNameSpace.GetDefaultFolder (olFolderInbox) script për çdo emër të dosjes tjetër që dëshironi të hapni.

3. Pastaj, kliko Tools > ReferencatMicrosoft Visual Basic për Aplikime dritare, në popped out Referencat-Project1 kutia e dialogut, kontrolloni Biblioteka e objekteve të Microsoft Outlook opsion nga Referencat në dispozicion kutinë e listës, shihni screenshot:

Dosja e Outlook-it e hapur e dokumentit 1

4. Dhe pastaj, kliko OK për të mbyllur kutinë e dialogut dhe shtypni F5 kyç për të ekzekutuar këtë kod dhe dosja e specifikuar e Outlook do të hapet menjëherë.Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.