Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të ndryshoni shenjat e vlerave në qeliza në Excel?

Kur përdorim excel, ka një numër pozitiv dhe negativ në një fletë pune. Duke supozuar se ne duhet të ndryshojmë numrat pozitiv në negative dhe anasjelltas. Sigurisht, ne mund t'i ndryshojmë ato me dorë, por nëse ka qindra numra duhet të ndryshohen, kjo metodë nuk është një zgjedhje e mirë. A ka ndonjë mashtrim të shpejtë për të zgjidhur këtë problem?

Ktheni mbrapa shenjën e vlerave në qeliza me Funksionin Paste Speciale

Ktheni mbrapa shenjen e vlerave në qeliza me kodin VBA

Kthejeni shpejt shenjën e vlerave në qeliza me Kutools për Excel


Ktheni mbrapa shenjën e të gjithë numrave:

Kutools për Excel'S Ndrysho shenjën e vlerave shërbimeve mund t'ju ndihmojnë për të ndryshuar numrat pozitivë në të kundërt dhe anasjelltas, gjithashtu mund t'ju ndihmojnë të ktheni shenjën e vlerave dhe të rregulloni shenjën mbrapa negative në normal.

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


shigjetë flluskë e djathtë blu Ktheni mbrapa shenjën e vlerave në qeliza me Funksionin Paste Speciale


Ne mund ta ndryshojmë shenjën e vlerave në qeliza me Ngjit Speciale funksion në Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Prekni numrin -1 në një qelizë bosh dhe ta kopjoni atë.

2. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të ndryshoni shenjën e vlerave, klikoni me të djathtën dhe zgjidhni Ngjit Speciale. Shih screenshot:

3.Ngjit Speciale kutinë e dialogut, kliko të gjithë opsionet nga Ngjit dhe Shumëzoj opsioni nga operacion. Shih screenshot:

4. Pastaj kliko OK, dhe të gjitha shenjat e numrave në rang kanë qenë të kundërt.

5. Fshini numrin -1 si të keni nevojë.


shigjetë flluskë e djathtë blu Ktheni mbrapa shenjen e vlerave në qeliza me kodin VBA

Gjithashtu, mund të përdorim një kod VBA për të ndryshuar shenjën e vlerave në qeliza. Por ne duhet të dimë se si ta marrim VBA për ta bërë këtë gjë. Ne mund ta bëjmë atë si hapat e mëposhtëm:

1. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të ndryshoni shenjën e vlerave në qeliza.

2. Click Zhvillues > Visual Basic në Excel, një i ri Microsoft Visual Basic për aplikacione do të shfaqet dritarja, ose duke përdorur çelësat e shkurtoreve (Alt + F11) për të aktivizuar atë. Pastaj kliko Fut > Modulet, dhe pastaj kopjoni dhe ngjisni kodin e mëposhtëm VBA:

Sub Convert()
Dim C As Range
For Each C In Selection
C.Value = -C.Value
Next C
End Sub

3. Pastaj kliko doc-reverse-shenjave 6 button për të drejtuar kodin. Dhe shenja e numrave në rangun e përzgjedhur është anulluar menjëherë.


shigjetë flluskë e djathtë blu Kthejeni shpejt shenjën e vlerave në qeliza me Kutools për Excel

Ne mund ta ndryshojmë shpejt shenjën e vlerave Ndrysho shenjën e vlerave tipar i Kutools për Excel.

Kutools për Excel : me më shumë se 300 shtojca të dobishme të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

Pas instalimit Kutools për Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të ndrroni shenjat e numrave.

2. Click Kutools > përmbajtje > Ndrysho shenjën e vlerave..., shihni screenshot:

3. në Ndrysho shenjën e vlerave kutinë e dialogut, kontrolloni Ktheni mbrapa shenjën e të gjitha vlerave, shihni screenshot:

doc-reverse-shenjat-e-values5

4. Dhe pastaj kliko OK or Aplikoni. Të gjitha shenjat e numrave janë ndërruar.

La Ndrysho shenjën e vlerave e Kutools për Excel gjithashtu rregulloni shenjat mbrapa negative, Cndryshoni të gjitha vlerat negative në pozitive dhe ndryshoni të gjitha vlerat pozitive në negative. Për më shumë informacion të detajuar rreth Ndrysho shenjën e vlerave, Ju lutem vizitoni Ndrysho shenja e vlerave përshkrimin e funksionit.

Kliko për ta shkarkuar dhe falas Kutools për Excel Tani!


shigjetë flluskë e djathtë blu Ktheni mbrapa shenjën e vlerave në qeliza me Kutools për Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Artikujt Related:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Aaron · 1 years ago
  Tried to do the developer option and I get a:
  Run-time error '438':
  Object doesn't support this property or method


  Any ideas?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Taylor · 2 years ago
  I have a mac version of excel and the paste special doesn't allow me to do that :-/ dying.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Bob · 2 years ago
   Yes. Yes it does. Enter "-1" in a cell. Copy that cell. Highlight all the values whose sign you wish to flip. Opt-Cmd-V opens paste special dialog box, choose multiply from the Operations section (I also find it beneficial to choose "values" in the Paste Section rather than "all" to preserve any formatting).
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Emoployee · 3 years ago
  Thx Bro for the useful thread
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Hasan · 3 years ago
  Thank you so much, Sir. You helped me a lot. I hope I can return the favor. Thank you so much.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  CHRISTINE · 3 years ago
  thank you

  i had just posted in the SUN system with the srong month. this has helped me to reverse all the 195 entries within 7 minutes...