Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të kërkoni dhe të zëvendësoni në skedarë të shumtë në fjalë?

Nëse keni disa duzina skedarë me fjalë që përmbajnë përmbajtje të njëjtë (të tilla si Header, footer, disa fjalë ose numër të veçantë), dhe ju duhet të zëvendësoni të njëjtin përmbajtje në ato dokumente në Word. Si do të ishte më e lehtë për ju që ta bëni atë shpejt? Sigurisht, ju mund t'i hapni ato dosje një nga një për të zëvendësuar të njëjtin përmbajtje, por do të jetë kohë dhe problematike. Ky tutorial do t'ju tregojë një mënyrë të ndërlikuar për të zëvendësuar të njëjtën përmbajtje brenda dokumenteve të shumta në Word në të njëjtën kohë.

Gjeni dhe zëvendësoni tekstet në të gjitha dokumentet me shumë fjalë në të njëjtën kohë me kodin VBA


Kombinoje / bashkoj dokumente të shumëfishta në një të lehtë:

La Bashkoni dokumentet dobia e Kutools për Fjalën mund t'ju ndihmojnë të kombinoni dokumente të shumëfishta në një shpejtësi. Ju vetëm duhet të:

 • Zgjidh dokumentet që do të kombinoni në një;
 • Specifikoni ndërprerjen midis çdo dokumenti të kombinuar;
 • Filloni bashkimin. Shih screenshot:

Kutools për Fjalën: me më shumë se shtojca të dobishme të Fjalorit 100, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 30. Shkarko dhe gjykim falas tani!

Kutools për Fjalën: Shto 100 karakteristika të reja të avancuara në Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Tab Zyra: Aktivizo Editing Tabbed dhe Browsing në Office, Ashtu si Chrome, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Menu klasike për zyrën: Sillni pamjen e vjetër të Office 2003 Back në Office 2007, 2010, 2013, 2016 dhe 2019.

Gjeni dhe zëvendësoni tekstet në të gjitha dokumentet me shumë fjalë në të njëjtën kohë me kodin VBA

1. shtyp Ndalet + F11 për të hapur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

2. Në Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare, klikoni Fut > Modulet, pastaj kopjoni kodin e mëposhtëm VBA në dritaren e Modulit.

Kodi VBA: Kërkimi dhe zëvendësimi i të njëjtit përmbajtje nëpër dokumente të shumëfishta në një kohë

Sub CommandButton1_Click()
'Updated by Extendoffice 20180625
Dim xFileDialog As FileDialog, GetStr(1 To 100) As String '100 files is the maximum applying this code
Dim xFindStr As String
Dim xReplaceStr As String
Dim xDoc As Document
On Error Resume Next
Set xFileDialog = Application.FileDialog(msoFileDialogFilePicker)
With xFileDialog
  .Filters.Clear
  .Filters.Add "All WORD File ", "*.docx", 1
  .AllowMultiSelect = True
  i = 1
  If .Show = -1 Then
    For Each stiSelectedItem In .SelectedItems
      GetStr(i) = stiSelectedItem
      i = i + 1
    Next
    i = i - 1
  End If
  Application.ScreenUpdating = False
  xFindStr = InputBox("Find what:", "Kutools for Word", xFindStr)
  xReplaceStr = InputBox("Replace with:", "Kutools for Word", xReplaceStr)
  For j = 1 To i Step 1
    Set xDoc = Documents.Open(FileName:=GetStr(j), Visible:=True)
    Windows(GetStr(j)).Activate
    Selection.Find.ClearFormatting
    Selection.Find.Replacement.ClearFormatting
    With Selection.Find
      .Text = xFindStr 'Find What
      .Replacement.Text = xReplaceStr 'Replace With
      .Forward = True
      .Wrap = wdFindAsk
      .Format = False
      .MatchCase = False
      .MatchWholeWord = False
      .MatchByte = True
      .MatchWildcards = False
      .MatchSoundsLike = False
      .MatchAllWordForms = False
    End With
    Selection.Find.Execute Replace:=wdReplaceAll
    Application.Run macroname:="NEWMACROS"
    ActiveDocument.Save
    ActiveWindow.Close
  Next
  Application.ScreenUpdating = True
End With
MsgBox "Operation end, please view", vbInformation
End Sub

3. Shtypni F5 kyç për të drejtuar kodin.

4. Në hapje shfletoj dritare, ju lutemi gjeni dhe përzgjidhni dokumentet që do të gjeni dhe zëvendësoni tekstin brenda dhe pastaj klikoni OK button. Shih screenshot:

5. Ne fillim Kutools për Fjalën kutinë e dialogut, futni tekstin që do të gjeni nëpër dokumente në Gjeni se çfarë dhe pastaj klikoni në OK button.

6. Në të dytën Kutools për Fjalën kutinë e dialogut, futni tekstin me të cilin do të zëvendësoni, dhe klikoni në OK button.

8. Click OK button në tjetrën Microsoft Word kutinë e dialogut për të përfunduar gjetjen dhe zëvendësimin.

Në këtë rast, të gjitha fjalët "Fjala" në dokumentet e zgjedhura zëvendësohen me "Excel" në të njëjtën kohë.


Tab Zyra - Shfletimi, modifikimi dhe menaxhimi i dokumenteve të shumëfishta në Word:

Zyra Tab sjell ndërfaqen me tabela siç shihet në shfletues të internetit si Google Chrome, versionet e reja të Internet Explorer dhe Firefox për Microsoft Word. ajo do të të jetë një mjet i kursyer kohë dhe i pazëvendësueshëm në punën tuaj. Shikoni demo më poshtë:

Kliko për gjykim falas të Office Tab!
Kutools për Fjalën

Më shumë se 100 Funksione të Avancuara për Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 dhe 2019

shtënë-kutools-700-225-kte

më shumë Features | Shkarko falas | Vetëm $ 39.00 për qindra funksione

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  martinadam · 2 months ago
  Thanks for sharing this information with us.
  Word search and replace tool
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  ankit saini · 3 months ago
  This is really good
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  nathalie · 4 months ago
  Works perfectly but is there a similar macro to change text in the header! because this does not work with this version!
  thanks
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  blds · 11 months ago
  Doesn't work for me on footers. e.g find FFSOSxxxx and replace with GGSOSxxxx, i can see this code is great for others pls help. :(
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Kath · 1 years ago
  Hi there, is there a code for replacing with text that is multiple sentences, with bullet points and quotation marks in MS word using this code - which is fantastic !