Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt kombinoni (bashkoni) kolona ose rreshta të shumëfishta në Excel

Normalisht për të kombinuar / bashkuar kolonat ose rreshtat në Excel, vetëm përmbajtja e kolonës ose rreshtit të parë nuk do të fshihet pas kombinimit. Nuk ka mundësi për ta bërë këtë, nëse doni të mbani të gjitha të dhënat (përmbajtjet) pas kombinimit. Por me Kutools për Excel'S Kombinoj (Columns or Rows), mund të përpunoni shpejt veprimet e mëposhtme në Excel:

1. Bashkimi ose kombinimi i rreshtave pa humbur të dhëna / Bashkoni ose kombinoni kolona të shumëfishta në një kolonë

2. Bashkoni ose kombinoni shtyllat pa humbur të dhëna / bashkoni ose kombinoni rreshta të shumëfishta në një rresht

3. Bashkoni ose kombinoni qelizat e përzgjedhura (kolona dhe rreshta të shumëfishta) në një qelizë të vetme


Kliko Kutools > Kombinoj. Shih screenshot:

shtënë kombinohen kolonat rreshtat 1


Bashkimi ose kombinimi i rreshtave pa humbur të dhëna / Bashkoni ose kombinoni kolona të shumëfishta në një kolonë

1. Ju lutemi zgjidhni qelizat që dëshironi të bashkoni në bazë të rreshtit si më poshtë (shihni screenshot), dhe pastaj aplikoni programin (Kliko Kutools > Kombinoj).

2. Ju lutemi specifikoni cilësimet si më poshtë (shihni screenshot).

Shot-kombinojnë-kolona-rreshtave-3-3

A: Ju mund të specifikoni një ndarës për të kufizuar përmbajtjen e kombinuar.

B:
Mbani përmbajtjen e qelizave të kombinuara: nuk do të fshijë përmbajtjet nga qelizat origjinale.
Fshi përmbajtjen e qelizave të kombinuara: do të fshijë përmbajtjen nga qelizat origjinale.
Bashkojë qelizat e kombinuara: do të fshijë përmbajtjet nga qelizat origjinale dhe do t'i bashkojë ato.

3. click OK. Ju do të shihni rezultatet sipas cilësimeve tuaja të veçanta si më poshtë. Shih screenshots:

Mbani përmbajtjen e qelizave të kombinuara Fshi përmbajtjen e qelizave të kombinuara Bashkojë qelizat e kombinuara

Bashkoni ose kombinoni shtyllat pa humbur të dhëna / bashkoni ose kombinoni rreshta të shumëfishta në një rresht

1. Ju lutemi zgjidhni qelizat që dëshironi të bashkoni në bazë të kolonave si më poshtë (shih screenshot), dhe pastaj aplikoni programin (Kliko Kutools > Kombinoj).

2. Ju lutemi specifikoni cilësimet si më poshtë (shihni screenshot).

Shot-kombinojnë-kolona-rreshtave-11-11

A: Ju mund të specifikoni një ndarës për të kufizuar përmbajtjen e kombinuar.

B:
Mbani përmbajtjen e qelizave të kombinuara: nuk do të fshijë përmbajtjet nga qelizat origjinale.
Fshi përmbajtjen e qelizave të kombinuara: do të fshijë përmbajtjen nga qelizat origjinale.
Bashkojë qelizat e kombinuara: do të fshijë përmbajtjet nga qelizat origjinale dhe do t'i bashkojë ato.

3. click OK. Ju do të shihni rezultatet sipas cilësimeve tuaja të veçanta si më poshtë. Shih screenshots:

Mbani përmbajtjen e qelizave të kombinuara Fshi përmbajtjen e qelizave të kombinuara Bashkojë qelizat e kombinuara

Bashkoni ose kombinoni qelizat e përzgjedhura (kolona dhe rreshta të shumëfishta) në një qelizë të vetme

1. Ju lutemi zgjidhni qelizat që dëshironi të bashkoni në të vetmet si më poshtë (shih screenshot), dhe pastaj aplikoni programin (Kliko Kutools > Kombinoj).

2. Ju lutemi specifikoni cilësimet si më poshtë (shihni screenshot).

Shot-kombinojnë-kolona-rreshtave-16-16

A: Ju mund të specifikoni një ndarës për të kufizuar përmbajtjen e kombinuar.

3. click OK. Ju do të shihni rezultatet sipas cilësimeve tuaja të veçanta si më poshtë. Shih screenshots:

Përdorni Hapësin si ndarës
Asnjë ndarës (Asgjë)
Ndarës tjetër (/)

Shënime:

Kjo pajisje mbështet CTRL + Z undo.

Përdorni vlerat e formatuara: do të mbajë formatimin e vlerave pas bashkimit të qelizave. Për shembull, nëse vlera në qelizë është "100", atëherë aplikoni formatimin e qelizës në këtë qelizë dhe ndryshoni "100" në "$ 100.00 USD", kështu që vlera e treguar në qelizë është "$ 100.00 USD". Nëse e keni kontrolluar këtë opsion "Përdorni vlerat e formatuara", përmbajtja e bashkuar do të jetë "$ 100.00 USD"; nëse ky opsion nuk kontrollohet, përmbajtja e bashkuar do të jetë "100".


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    lauraw45@rogers.com · 5 months ago
    Hi; I have 10,000 rows of data. In column A there are product numbers. Each product has anywhere from 3 to 13 rows of data all for one product. I have about 35 columns I need to get all the rows of data into the first row of that product number. I am losing my mind! Can you help?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    ricardo banuelos · 6 months ago
    i have to lines of data where i need to merge certain cell to create 1 line