Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt gjeni numra në bazë të kritereve në Excel

Në Excel, nëse doni të gjeni numra bazuar në disa kritere, ju mund të zgjidhni funksionin Gjej ose Funksionin e filtrit për ta trajtuar atë. Por asnjeri prej tyre nuk mund të përdoret lehtë, ashtu si Super Gjeni në Kutools për Excel. Me ndihmën Super Find, mund të gjeni numra në rangun, fletën e punës, fletët e përzgjedhura, manualin e punës dhe të gjitha librat e punës bazuar në kritere të ndryshme në Excel shpejt.

Gjeni numrat bazuar në kritere


Aplikoni funksionin Super Find duke klikuar Kutins> Super Gjeni

shtënë super gjeni numrin 1


Gjeni numrat bazuar në kritere

1. click Kutools > Gjeni Super për të mundësuar Gjeni Super dialog.

2. Në Gjeni Super dialog, bëni si më poshtë:

1) Në Brenda drop-down list, ju mund të zgjidhni një varg të gjetur në mesin e Përzgjedhje, Fletë aktive, Fletë të zgjedhura, Libri i punës aktive or Të gjitha librat e punës.

2) Kliko shtënë super gjeni numrin 7 vlerë button në seksionin Type.

3) Zgjidhni një kriter që përdorni për të gjetur numra bazuar në Tipi drop-down list.

4) Në vlerë textbox, shkruani në kriterin e veçantë, ose ju mund të klikoni mjet ekstrakt shtënëpër nxjerrjen e qelizës e cila përmban kriterin për vlerë kuti teksti.

shtënë super gjeni numrin 2 shtënë super gjeni numrin 3

3. click Gjej button, të gjitha qelizat e numrave që plotësojnë kriteret do të renditen në Rezultat kuti dhe numri i rezultatit shfaqet gjithashtu.
shtënë super gjeni numrin 4

Nëse dëshironi të zgjidhni qelizat, rreshtat ose kolonat përkatëse pas gjetjes së rezultateve, Zgjidh nga seksion mund të të bëjë një nder. Por të marrë një njoftim, ky funksion mund të përdoret vetëm kur Përzgjedhje dhe Fletë aktive janë aktivizuar në Brenda seksion në Gjeni Super dialog.

4. Pas gjetjes së rezultateve, zgjidhni Qelizat, Rreshtat or Columns nga drop-down listën e Zgjedhur nga, pastaj klikoni zgjedh button për të zgjedhur të gjitha rezultatet e gjetura nga qelizat, rreshtat ose kolonat.
shtënë super gjeni numrin 5

Këshillë:

1. Ju mund të klikoni në ndonjë rezultat në Rezultat kuti për të hyrë menjëherë në qelizën relative.
shtënë super gjeni numrin 6

2. Gjeni Super dialogu mund të zhvendoset dhe ridimensionohet sipas nevojës.

3. Në Tipi drop-down list, nëse zgjedh Vlera është e barabartë or Vlera nuk është e barabartë opsion, do të kërkojë rezultate nga të gjitha llojet e qelizave.Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.