Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt kërkoj vlerat specifike të tekstit vetëm në hyperlinks në Excel

Në Excel, siç e dimë, ne mund të gjejmë tekst të veçantë në qeliza duke përdorur funksionin Gjej dhe Replace. Megjithatë, nëse doni thjesht të kërkoni tekstin bazuar në kriteret brenda hyperlinks, funksioni Gjej dhe Replace nuk mund t'ju ndihmojë. Këtu, Funksioni Super i Kutools për Excel, i cili mund t'ju ndihmojë të gjeni tekstin bazuar në gjatësinë, karakterin ose kritere të tjera vetëm brenda hyperlinks në Excel.

Gjej hyperlinks bazuar në përmbajtjen e tekstit

Mjetet e produktivitetit të Excel

Tab Zyra: Sillni skeda të fuqishme në Office (përfshini Excel), ashtu si Chrome, Safari, Firefox dhe Internet Explorer. Ruajeni gjysmën e kohës dhe reduktoni mijëra klikime të miut për ju. 30-ditë pa gjyq të lirë

Kutools për Excel: Save 70% të kohës tuaj dhe zgjidh 80% Probleme Excel për ju. 300 + veçori të përparuara të dizajnuara për skenarin e punës 1500 +, e bëjnë Excel-in shumë lehtë dhe rrisin produktivitetin menjëherë. 60-ditë pa gjyq të lirë


Aplikoni funksionin Super Find duke klikuar Kutins> Super Gjeni

shtënë super gjeni hyperlink 1


Gjej hyperlinks bazuar në përmbajtjen e tekstit

1. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të gjeni hyperlinks bazuar në tekst, klikoni Kutools > Gjeni Super për të mundësuar Gjeni Super dialog.

2. Në Gjeni Super dialog, bëni si më poshtë:

1) Në Brenda drop-down list, ju mund të specifikoni për të gjetur qeliza nga Përzgjedhje, Fletë aktive, Fletë të zgjedhura, Libri i punës aktive or Të gjitha librat e punës.

2) Në pjesën e poshtme, vetëm aktivizoni Gjej në hyperlinks buton shtënë super gjeni hyperlink 7 .

3) Kliko Tekst buton shtënë super gjeni hyperlink 8Tipi seksion.

4) Zgjidhni një kriter që përdorni për të gjetur hyperlinks bazuar në Tipi drop-down list.

5) Në vlerë textbox, shkruani në kriterin e veçantë, ose ju mund të klikoni mjet ekstrakt shtënë për nxjerrjen e qelizës e cila përmban kriterin për vlerë kuti teksti.

shtënë super gjeni hyperlink 2 shtënë super gjeni hyperlink 3

3. click Gjej button, të gjitha qelizat që përmbajnë hyperlinks dhe plotësojnë kriteret do të jenë të listuara në Rezultat kuti.

shënim: Nëse doni të zgjidhni rezultatet nga qelizat, rreshtat ose kolonat, Zgjidh nga seksion mund të të bëjë një nder. Por vini re, ky funksion mund të përdoret vetëm kur Përzgjedhje dhe Fletë aktive janë aktivizuar në Brenda seksion në Gjeni Super dialog.

4. Pas gjetjes së rezultateve, zgjidhni Qelizat, Rreshtat or Columns nga Zgjedhur nga drop-down list, pastaj klikoni zgjedh button për të zgjedhur rezultatet e kërkimit nga qeliza, rreshta ose kolona.
shtënë super gjeni hyperlink 5

Këshillë:

1. Në Gjeni Super dialog, gjithashtu mund të gjeni tekst në komentet, formulën, tekstin dhe hyperlinks në të njëjtën kohë. Ju vetëm duhet të aktivizoni butonat relative në Brenda seksion.

2. Ju mund të klikoni në ndonjë rezultat në Rezultat kuti për të hyrë menjëherë në qelizën relative.
shtënë super gjeni hyperlink 6

3. Gjeni Super dialogu mund të zhvendoset dhe ridimensionohet sipas nevojës.Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.