Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt flip (reverse) rendin e të dhënave të kolonave ose rreshtave në Excel

Ju mund të rrokullisni ose të ndryshoni rendin e të dhënave ose renditjen e numrave në kolona ose rreshta duke kopjuar dhe pastruar çdo të dhënë me dorë, por është tepër kohë. Përndryshe, për të rrotulluar rendin e të dhënave të radhës vertikalisht, mund të futni një sërë numrash sekuence përveç të dhënave të kolonës dhe t'i rendisni ato me zgjerimin e përzgjedhjes. Megjithatë, në këtë mënyrë nuk disponohet të anullohet numri horizontal i kolonës. Megjithatë, me Kutools për Excel Flip Horizontal Range dhe Flip Vertical Range, lehtë mund ta ktheni ose rrotulloni rendin e të dhënave të kolonave ose rreshtave me formatimin e qelizave shpejt si vijon:

Ktheni renditjen e të dhënave të kolonave të shumëfishta horizontalisht me Flip Horizontal Range

Rendi i anasjelltë i rreshtave të shumta vertikalisht me Flip Vertical Range


Ktheni renditjen e të dhënave të kolonave të shumëfishta horizontalisht me Flip Horizontal Range

button-3
button-4

Perdorimi:

1. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të rrokullisni renditjen e të dhënave horizontalisht.

2. Pastaj zbatohet programi duke klikuar Kutools > Flip Horizontal Range, dhe të gjitha rendit të të dhënave në rang janë mbuluar horizontalisht. Shih screenshots:

xhiruar mënyrë të kundërt të dhënave 1

Bakshish: Ju mund të rrokullisni vetëm vlerat e qelizës horizontalisht në rangun e zgjedhur me klikim Kutools > Flip Horizontal Range > Vetëm vlerat rrokullisje.

Flip horizontale Gama> Të gjithë Flip Horizontal Range> Vlera vetëm flip

Rendi i anasjelltë i rreshtave të shumta vertikalisht me Flip Vertical Range

shot-reverse-dhënave-rendit-7 button-3
button-4

Perdorimi:

1. Përzgjidhni vargun që dëshironi të ktheni vertikalisht rendin e të dhënave.

2. click Kutools > Flip Vertical Range> Të gjithë, dhe rendi i të gjitha të dhënave me formatimin e qelizave në rang do të përmbyset vertikalisht. Shih screenshot:

xhiruar mënyrë të kundërt të dhënave 2

Bakshish: Ju mund të rrokullisni vetëm vlerat e qelizave vertikalisht në rangun e zgjedhur me klikim Kutools > Flip Vertical Range > Vetëm vlerat rrokullisje.

Flip Vertical Range> Të gjithë Flip Vertical Range> Vetëm vlerat rrokullisje

Shënim:

Të dyja operacionet mbështesin Prish (Ctrl + Z).


Demo: Ktheni renditjen e të dhënave vertikalisht ose horizontalisht në një distancë

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.