Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt konvertohet në mes të njësive matëse të ndryshme pa përdorur formulën në Excel

Pa përdorur formula ose funksione, Kutools për Excel's Njësia Konvertimi dobia e bën të lehtë konvertimin e vlerave ndërmjet njësive matëse të ndryshme, të tilla si konvertimi i shkallëve në radian, konvertimi i minutave në orë, konvertimi i këmbëve në inç e kështu me radhë. Me këtë shërbim, mund të konvertohet shpejt midis të gjitha llojeve të njësive matëse pa përdorur formulën në Excel.

shënim: The Njësia Konvertimi mund të konvertohet në mes të matjeve në vijim pa përdorur formulën në Excel, duke përfshirë matjet e këndeve, matjet e biteve dhe bajteve, matjet në distancë, matjet e energjisë, matjet e forcës, matjet e lëngëta, matjet masive, matjet e sipërfaqes, matjet e temperaturës, matjet e kohës dhe matjet e volumit.

Konvertoni shkallët në radian pa përdorur formulën

Convert metra në këmbë, inç, milje apo oborre pa përdorur formulën

Convert Celsius në Fahrenheit ose Kelvin pa përdorur formulën


Kliko Kutools >> përmbajtje >> Njësia Konvertimi. Shih screenshot:

goditja-njësi-conversion1


Konvertoni shkallët në radian pa përdorur formulën

Zakonisht këndet maten në shkallë, por ndonjëherë ju duhet të përdorni radianë për matjen e tyre. Si i konvertoni gradat radianëve apo vargjeve të vise? Me Njësia Konvertimi shërbimeve, ju mund të konvertojë shpejt gradë në radianë dhe njësi të tjera këndesh pa përdorur formulën ose funksionin.

1. Zgjidh një sërë të dhënash që dëshironi të konvertoheni në radiante. Aplikoni ndihmën duke klikuar Kutools > përmbajtje > Njësia Konvertimi.

2. Në Njësia Konvertimi dialog box, klikoni drop down list nën Njësitë per te zgjedhur Kënd, dhe zgjidhni Shkallë në kutinë e listës së majtë, pastaj zgjidhni Radian në kutinë e listës së djathtë. Në të njëjtën kohë ju mund të shikoni rezultatet nga Pamjeje Pane. (shënim: nëse doni të futni rezultatet si komentet e qelizave origjinale, ju lutemi kontrolloni Shto rezultate si koment.)

goditja-njësi-conversion3

3. Pastaj kliko OK or Aplikoni. Ju do të merrni këto ndryshime. Bakshish: Klikoni OK button do të mbyllë kutinë e dialogut dhe do të zbatojë operacionin; por kliko Aplikoni butoni do të zbatojë vetëm operacionin pa mbyllur kutinë e dialogut. Shih screenshots:

goditja-njësi-conversion4
shtënë-button2 shtënë-button3
Mbishkruani vlerat origjinale Futni rezultatet si koment
goditja-njësi-conversion5 goditja-njësi-conversion6

Bakshish: me këtë Kënd opsion, gjithashtu mund të bëni konvertime të tjera në mes të kësaj njësie. Si nga ShkallëMinutëNga RadianI dytë dhe kështu me radhë.


Convert metra në këmbë, inç, milje apo oborre pa përdorur formulën

Siç e dimë të gjithë, metër, oborr apo këmbë përdoren gjerësisht për matjen e gjatësisë në fjalë. Pra, nganjëherë ne duhet të bëjmë disa konvertime mes tyre. Me këtë Njësia Konvertimi shërbimeve, ju mund të konvertojë shpejt metra në këmbë, inç dhe njësi të tjera të gjatësisë pa përdorur formulën.

1. Zgjidh një sërë të dhënash që dëshironi të konvertoheni.

2. Shko tek Njësia Konvertimi dialog box, klikoni drop down list nën Njësitë per te zgjedhur Distancë, dhe zgjidhni Metër në kutinë e listës së majtë, pastaj zgjidhni këmbë ose njësi të tjera që ju nevojitet në kutinë e listës së drejtë. Bakshish: Nëse doni të futni rezultatet si komentet e qelizave origjinale, ju lutemi kontrolloni Shto rezultate si koment. Shih screenshot:

goditja-njësi-conversion7

3. Pastaj kliko OK or Aplikoni. Ju do të merrni këto ndryshime.

goditja-njësi-conversion8
shtënë-button2 shtënë-button3
Mbishkruani vlerat origjinale Futni rezultatet si koment
goditja-njësi-conversion9 goditja-njësi-conversion10

Këshilla:

1. Nëse doni të konvertoheni kilometra, centimetra, mikrometra dhe kështu me radhë në këmbë / inç / milje / oborre, ju mund të klikoni në Prefiksin metrik drop down list për të zgjedhur njësitë që ju nevojiten.

2 me këtë opsion, ju gjithashtu mund të konvertojë këmbët në inç, konvertoni metra në oborre dhe kështu me radhë.


Convert Celsius në Fahrenheit ose Kelvin pa përdorur formulën

Kur vepron një fletë pune, ju kërkohet që të konvertohen temperaturat nga Celsius në Fahrenheit ose nga Celsius në Kelvin ose anasjelltas. Nëse e keni këtë softuer Njësia Konvertimi, ju lehtë mund të konvertohet në mes Celsius, Fahrenheit dhe Kelvin pa formulë.

1. Theksoni gamën e të dhënave që dëshironi të ndryshoni.

2. Shko tek Njësia Konvertimi dialog box, klikoni drop down list nën Njësitë per te zgjedhur temperaturë, dhe zgjidhni Celsius në kutinë e listës së majtë, pastaj zgjidhni gradë Fahrenheit or Kelvin në kutinë e listës së djathtë. Bakshish: nëse doni të futni rezultatet si komentet e qelizave origjinale, ju lutemi kontrolloni Shto rezultate si koment. Shih screenshot:

goditja-njësi-conversion11

3. Pastaj kliko OK or Aplikoni. Të dhënat e Celsiusit janë konvertuar në Fahrenheit. Ju do të merrni këto ndryshime.

goditja-njësi-conversion12
shtënë-button2 shtënë-button3
Mbishkruani vlerat origjinale Futni rezultatet si koment
goditja-njësi-conversion13 goditja-njësi-conversion14

Shënime:

1. Ju mund të shtypni Prish (Ctrl + Z) për ta rikthyer menjëherë këtë operacion.

2. Faktori i konvertimit tregon raportin e konvertimit në mes të dy njësive.

3. Kjo është vetëm disa shembuj të këtij mjeti, me këtë shërbim ju mund të bëni shumë njësi të tjera konvertimesh.


Demo: Shpejt konvertohet në mes të njësive matëse të ndryshme pa përdorur formulën në Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    carl · 4 years ago
    how caniadd a new unit to kutools?