Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Nënshkruani të gjithë numrat në ekuacionet kimike në Excel

Mund të jetë e lodhshme dhe e mundimshme për ju që të shkruani formulën dhe ekuacionin kimik të saktë për shkak të indekseve në Excel. Normalisht, ju duhet të formatoni numrat si nënshkrime një nga një, por, nëse keni Kutools për Excel, Me saj Numrat e nënshkrimit në Formulat Kimike shërbimeve, ajo mund të zbulojë se cilat numra duhet të bëhen subscript në ekuacionet kimike dhe formatimin e tyre automatikisht.

Nënshkruani të gjithë numrat në ekuacionet dhe formulimet kimike shpejt dhe lehtë


shigjetë flluskë e djathtë blu Nënshkruani të gjithë numrat në ekuacionet dhe formulimet kimike shpejt dhe lehtë

1. Pas instalimit Kutools për Excel, zgjidhni vargjet e tekstit që dëshironi të nënvizoni numrat.

2. Pastaj kliko Kutools > Tekst > Numrat e nënshkrimit në Formulat Kimike, shihni screenshot:

Numrat e indeksit të shtënë që janë 1

3. Dhe një dialog hapet për t'ju kujtuar numrin e qelizave të konvertuara me sukses, shih screenshot:

numrat e indeksit të shtënë 4

4. Kliko OK për të mbyllur atë, dhe numrat në ekuacionet kimike janë zbuluar dhe formatuar si nënshkrime siç duhet në vijim:

numrat e indeksit të shtënë 5

shënim: Ky operacion mbështet Prish (Ctrl + Z).


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.