Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Easily Swap Cells, Rows, Columns ose Ranges në Excel

Në Excel ju mund të kopjoni ose lëvizni lehtë qelizat, rreshtat, kolonat ose shkronjat. Por nëse dëshironi të shkëmbeni rreshta, shtylla ose vargje, mund të kopjoni dhe zhvendosni vazhdimisht rreshtat, kolonat ose vargjet për shkëmbimin e tyre. Excel nuk ju mbështet me një klikim për të shkëmbyer shpejt rreshta, kolona ose vargje, por Kutools për Excel'S Shkëmbej shkallët mjet mund të shpëtojë kohën tuaj duke sjellë në operacionet e mëposhtme praktike në Excel.

  • Shkëmbeni rreshta, kolona ose vargje të specifikuara me një klik.

Kliko Kutools >> Varg >> Shkëmbej shkallët. Shih screenshots:

Shkëmbimi i shtënë shkon 1 shigjetë-big Shkëmbimi i shtënë shkon 6

Perdorimi:

  1. 1. Aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > Varg> Shkëmbej shkallët;
  2. 2. Ju lutemi specifikoni Gama e Shkëmbimit 1 dhe Gama e Shkëmbimit 2 në kutinë e dialogut Shkëmbimi i intervalit. shënim: Gama e Shkëmbimit 1 dhe Gama e Shkëmbimit 2 duhet të përmbajnë të njëjtin numër të të dy rreshtave dhe kolonave.
  3. 3. click OK. Dhe të dy vargjet janë shkëmbyer. Shih screenshots:
shigjetë-big

Shënime:

  1. 1. Formatimi dhe formulat në vargjet gjithashtu do të shkëmbehen.
  2. 2. Mund të ndërroj rreshta ose kolona të tëra.
  3. 3. Ju mund të specifikoni Gama e Shkëmbimit 1 dhe Gama e Shkëmbimit 2 në të gjithë fletët e punës dhe fletoret e punës.
  4. 4. Ky operacion mbështet Prish. Nëse rezultati nuk është ajo që ju dëshironi, ju mund të shtypni Prish (Ctrl + Z) menjëherë për ta rivendosur atë.
  5. 5. Gama e Shkëmbimit 1 dhe Gama e Shkëmbimit 2 duhet të përmbajë të njëjtin numër të të dy rreshtave dhe kolonave.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.