Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Zgjedh maksimumin ose minin (më të vogël ose më të madh) në Excel

Funksioni MIN ose MAX i Excel-it mund të identifikojë vetëm vlerën maksimale ose min në një distancë, por nuk mund të gjejë dhe zgjedh qelizat që përmbajnë vlera maksimale ose min. Kutools për Excel'S Zgjidh Cells me Max & Min Value mjet mund t'ju ndihmojë të zgjidhni me shpejtësi qelizat me vlerë maksimale ose minimale.

Zgjidhni vlerat minimale të qelizës së parë ose të të gjitha qelizave

Zgjidhni vlerat maksimale të qelizës së parë ose të të gjitha qelizave

Përzgjidhni vlerat maksimale / minimale të secilës rresht ose kolonë


Kliko Kutools >> zgjedh >> Zgjidh Cells me Max & Min Value. Shih screenshots:

xhiruar zgjidhni vlerën max maksimale 1 shigjetë-big shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 2

Zgjidhni vlerat minimale të qelizës së parë ose të të gjitha qelizave

1. Theksoni vargun që dëshironi të zgjidhni vlerat më të vogla.

2. Në Zgjidh qelizat me maksimum dhe min dialog box, specifikoni llojin e qelizave për të kërkuar (formula, vlera, ose të dyja) në Shikoni kuti.

3. Pastaj kontrolloni Vlera minimale nga Shko tek opsionin dhe kontrollin Qelizë opsion në Bazë , nëse doni të zgjidhni qelizën e parë që përputhet, thjesht zgjidhni Vetëm qeliza e parë opsion, për të zgjedhur të gjitha qelizat që përputhen, ju lutemi zgjidhni Të gjitha qelizat opsion. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 3

4. Dhe pastaj kliko OK. Një kuti e menjëhershme do t'ju kujtojë se sa qeliza do të përzgjidhen. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 4

5. click OK. Të gjitha vlerat më të vogla janë përzgjedhur. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 5


Zgjidhni vlerat maksimale të qelizës së parë ose të të gjitha qelizave

1. Zgjidhni diapazonin dhe aplikoni këtë softuer.

2. Shko tek Zgjidh qelizat me maksimum dhe min dialog box, specifikoni llojin e qelizave për të kërkuar (formula, vlera, ose të dyja) në Shikoni kuti.

3. Pastaj kontrolloni Vlera maksimale nga Shko tek opsionin, pastaj zgjidhni QelizëBazë , nëse doni të zgjidhni qelizën e parë që përputhet, thjesht zgjidhni Vetëm qeliza e parë opsion, për të zgjedhur të gjitha qelizat që përputhen, ju lutemi zgjidhni Të gjitha qelizat opsion. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 6

4. Dhe pastaj kliko OK. Një kuti e menjëhershme do t'ju kujtojë se sa qeliza do të përzgjidhen. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 7

5. click OK. Të gjitha vlerat më të mëdha janë përzgjedhur. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 8


Përzgjidhni vlerat maksimale / minimale të secilës rresht ose kolonë

1. Zgjidhni diapazonin dhe aplikoni këtë softuer.

2. Shko te specifikoni llojin e qelizave për të kërkuar (formula, vlera, ose të dyja) në Shikoni kutinë e listës.

3. Pastaj kontrolloni Vlera maksimale or Vlerë minimalee në Shko tek seksion, dhe kontrolloni Gjithë rresht or Gjithë kolonaBazë pastaj shkoni tek zgjedh seksion për të zgjedhur Vetëm qeliza e parë or Të gjitha qelizat. Shih screenshot:

shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 9

4. click Ok, dhe një kuti e menjëhershme do t'ju tregojë numrin e qelizave të zgjedhura, thjesht kliko OK për ta mbyllur atë. Tani vlera maksimale në çdo rresht ose kolonë është zgjedhur. Shih screenshot:

Zgjidh Baza maksimale e vlerës në rreshtin e tërë
shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 10
Zgjidh Baza maksimale e vlerës në të gjithë kolonën
shtënë zgjidhni vlerat maksimale max 11

Demo: Zgjidhni vlerat maksimale / minimale në një interval ose në çdo rresht ose kolonë

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.